Ranking Szachowy

Ranking szachowy to nic innego jak wartość liczbowa odzwierciedlająca siłę gry poszczególnych zawodników. Wyróżniamy dwa rodzaje rankingów w Polsce, ranking międzynarodowy FIDE, aktualizowany raz w miesiącu i jest on zmienny (o tym napiszemy nieco później) oraz ranking krajowy, niezmienny- czyli “kategorie szachowe” i tym rodzajem rankingu zajmiemy się w pierwszej kolejności.

Ranking krajowy PZSzach-Kategorie szachowe

Kategoria szachowa? Co to jest i jak ją zdobyć? Kategoria szachowa jest to tytuł nadawany szachistom i określa ich poziom gry. Jak zdobyć swoją pierwszą kategorię szachową krok po kroku? Pierwszą rzeczą jaką początkujący szachista marzący o zdobywaniu kolejnych tytułów/kategori szachowych powinien zrobić jest rejestracja w lokalnym związku szachowy, w którym uzyskamy swój numer ID i staniemy się oficjalnie SZACHISTĄ! Kategorie szachowe możemy zdobyć tylko i wyłącznie w oficjalnych turniejach szachowych, zgłoszonych do oceny rankingowej i spełniających po za tym jeszcze kilka ważnych kryteriów, które chciałbym omówić poniżej. W polsce wyróżniamy kategorie okręgowe czyli V, IV, III i II (osobno dla mężczyzn i kobiet) oraz kategorie centralne I, K, M oczywiście osobno dla mężczyzn i kobiet. OK zgłosiliśmy się do odpowiedniego związku szachowego w naszym rejonie, mamy postawiony konkretny cel/ kategorię którą chcemy zdobyć i co dalej? Następnym krokiem jest odnalezienie pierwszego turnieju szachowego, w którym będziemy mieli możliwość uzyskania wymarzonej kategorii szachowej- w tym celu możemy skorzystać z kalendarza szachowego (link poniżej artykułu) i wybrać się na zawody. 

Po rozegraniu zawodów szachowych napewno zostaniemy poinformowani o ewentualnym zdobyciu pierwszego tytułu szachowego, ale możemy również wyliczyć sobie sami swój wynik rankingowy i sprawdzić czy zostanie nadany nam tytuł szachowy. Do wyliczenia rankingu szachowego uzyskanego w turnieju potrzebyjemy: wartość swojego rankingu (na początku jest to 1000), wartość rankingu swoich przeciwników (rankingu PZSzach) “kawałek” kartki, kalkulator i długopis. Obliczamy nasz “średni” ranking turnieju dodając  rankingi PZSzach wszystkich naszych przeciwników oraz swój i dzielimy przez liczbę tych przeciwników plus jeden. Otrzymujemy wynik bazowy. Kolejną rzeczą którą musimy zrobić jest wykonanie prostego działania:  400/ ilość rund + 1 * (wygrane-przegrane)        a uzyskany wynik (może być wartość ujemna) dodać do średniego rankingu, który policzyliśmy wcześnie. W ten sposób policzyliśmy nasz ranking uzyskany w danym turnieju. Można również skorzystać z kalkulatora obliczeń rankingowych, który zamieściliśmy poniżej. Jeżeli chcemy dowiedzieć się czy i jaką kategorię szachową udało nam się zdobyć, musimy sprawdzić w tabeli klasyfikacji i ewdidencji PZSzach (link poniżej). 

Wybierz odpowiedni dla Ciebie kalkulator pod względem ilości rozegranych partii w turnieju "Szwajcarskim"

Wybierz odpowiedni dla Ciebie kalkulator pod względem ilości zawodników w turnieju "Kołowym"

Ranking międzynarodowy FIDE

Ranking szachowy “ELO” jest metodą obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji Elo. NAzawa rankingu Elo pochodzi od jego twórcy amerykańskiego naukowca Arpada Elo. Ranking ten jest wartością zmienną (zmiany w okresach miesięcznych) i obliczaną osobno dla szachów klasycznych, szybkich i błyskawicznych

Kalendarze turniejów szachowych

Regulamin klasyfikacyjny PZSzach