I Świdnicki Festiwal Szachowy Burkatów 16-17.07.2022

W miniony weekend 16-17 lipca w Burkatowie na świetlicy wiejskiej wraz z Ksz Mikama oraz GOKSiR Świdnica zorganizowaliśmy I Świdnicki Festiwal Szachowy, na starcie którego łącznie stanęło 60 zawodników. Festiwal został podzielony na pięć grup turniejowych pod względem posiadanej kategorii szachowej. W Open E dla zawodników bez kategorii szachowej zawodnicy rywalizowali na dystansie 6 rund. Zwycięzcą został Grondys Dawid (SCSE Strzelin) 5pkt z 6, miejsce drugie Magierowski Marcin (Ksz Mikama Świdnica) 4,5pkt a trzeci był Konopka Oskar (Ksz Mikama Świdnica) 4,5pkt.. W turnieju tym aż 8 zawodników podniosło swoje kategorie szachowe: kategorię 4 uzyskał Magierowski Marcin, Kulig Jakub a 5 kategorie Grondys Dawid, Konopka Oskar, Szarow Ernest, Lamka Nataniel, Rejkowicz Julia, Kobel Liliana. W Open D zawodnicy rywalizowali na dystansie 7 rund i poza nagrodami walczyli o uzyskanie 3 kategorii szachowej. Zwycięzcą został Garbaczewski Jakub (UKS Pogoń Oleśnica) 6 pkt z 7, miejsce drugie Malinowski Eryk 5 pkt a trzeci Para Piotr 4,5pkt. Kategorię 3 uzyskali Barbaczewski Jakub oraz Malinowski Eryk. Open C został zorganizowany dla kobiet/juniorek i został rozegrany systemem każdy z każdym. W turnieju wzięło udział 8 zawodniczek. Zwyciężyła Para Aleksandra (MKS MOS Wieliczka) 6 pkt z 7 partii miejsce drugie Matylewska-Para Anna (MKS MOS Wieliczka) 5,5pkt a trzecia była Chrzanowska Karolina (Ksz Miedź Legnica) również 5,5 pkt oraz Karolina uzyskała 2 kategorię szachową warto jednak wspomnieć że do ostatniej rundy walczyła o pierwszą kategorię. Open B został zorganizowany na dystansie 7 rund z możliwością uzyskania 2 kategorii szachowej. Zwycięzcą tej grupy turniejowej został Skorek Kasper (Gens Una Sumus Kraków) 6,5pkt z 7 drugi była Bech Rafał 5,5pkt a trzeci Kiszkiel Oskar (GLKS Goniec Żarów) 4,5 pkt z 7. Kategorie 2 zdobyli Skorek Kasper oraz Bech Rafał. W najsilniejszej grupie czyli Open A zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 rund. Zwyciężył Remigiusz Olejarczyk (Ksz Miedź Legnica) 4pkt miejsce drugie Lechowski Witold (Wrocławski Klub Szachowy Hetman) 4pkt a trzeci Szczyrba Dawid 3,5pkt z 5. Częściowe normy na i kategorię zdobyli Remigiusz Olejarczyk oraz Lechowski Witold (była to jego ostatnia wymagana norma i GRATULUJEMY I kategorii szachowej). Cieszy nas liczne przybycie zawodników i ciepłe opinie na temat organizacji festiwalu oraz miejsca w którym się odbył. Zapraszamy serdecznie na kolejny festiwal 3-4 wrzesień również do Burkatowa.

Turniej szachowy na I kat. zgłoszony do FIDE

Stało się. Pierwszy turniej zorganizowany przez Mikama Academy oraz KSz Mikama Świdnica na kategorię centralne odbył się w siedzibie KSz Mikama Świdnica 18-19 czerwca 2022. W turnieju wystartowało 20 zawodników rywalizujących w pięciu rundach tempem po 90 minut dla zawodnika na czele z Mistrzem Krajowym Pawłem Kowalczykiem (WKS Kopernik) legitymującym się rankingiem 2345 elo. Faworytowi turnieju zostały postawione trudne warunki i niespodziewanie nie został on zwycięzcą . Zwycięzcą okazał się młody zawodnik KSz Miedź Legnica Remigiusz Olejarczyk z wynikiem 4,5 z 5 i częsciową normą na I kat. szachową (ranking uzyskany 2184 czyli blisko normy kandydackiej) miejsce drugie zajął, wspomniany wcześniej Paweł Kowalczyk z wynikiem 4 pkt z 5 a trzeci był Marek Lasok również KSz Miedź Legnica z wynikiem 3,5 punkty z 5 partii.  Warto wspomnieć wspaniałą formę Pana Janusza Kilańskiego (KSz Mikama Świdnica), który przeżywa drugą młodość szachową, któremu w ostatnie rundzie nie udało się zrealizować przewagi  ze zwycięzcą turnieju i uzyskać miejsca na podium oraz częściowej normy na I kat. szachową. Panie Januszu trzymamy kciuki za kolejne występy i dopingujemy. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w turnieju, gratulujemy zwycięzcom turnieju oraz zawodnikom, którym udało się wypełnić normy na kategorie szachowe. Zapraszamy na nasze kolejne imprezy a najbliższa już w połowie lipca czyli I Świdnicki Festiwal Szachowy 16-17 lipiec 2022. 

Festyn Sportowo Rekreacyjny symultana z WGM Klaudią Kulon Świdnica 12.06.2022

12 czerwca 2022 w niedzielę, przy pięknej pogodzie mieliśmy przyjemność poprowadzić symultanę na stadionie OSiR. Dla szachistów ze Świdnicy i okolic symultana była sporym wyzwaniem, ponieważ na zaproszenie KSz Mikama oraz sponsora firmy Sonel S.A. przybyła jedna z najlepszych szachistek naszego Kraju Pani WGM Klaudia Kulon. Dziękujemy bardzo Pani arcymistrzyni za przyjęcie zaproszenia i przyjazd do Świdnicy. Symultana odbywała się na 15 szachownicach i miejsce po skończonej partii zajmował kolejny zawodnik. W ciągu 2 godzin Pani Klaudia rozegrała 31 parti wygrywając 30 i remisując tylko jedną!!! Szczęśliwcem okazał się Pan Janusz Kilański z Klubu Szachowego Mikama Świdnica, który rozegrał świetną partię, co zresztą przyznała sama Pani Klaudia. Po zakończonej symultanie odbył się pojedynek WGM Klaudia Kulon-Kamil Gałuszka. Partia odbyła się tempem jedna minuta dla zawodnika na partię i po raz pierwszy na świecie była nagrana kamerą termowizyjną (film zostanie udostępniony po obróbce). Niestety mimo szczerych chęci i zmęczenia arcymistrzyni Kamil Gałuszka musiał uznać wyższość przeciwniczki. Dziękujemy bardzo OSiR Świdnica, Urzędowi Miasta Świdnica, Sonel S.A. Pani Klaudii Kulon i KSz Mikama Świdnica za wspaniałą imprezę szachową. 

Eko-logiczny turniej szachowy 10.06.2022 Świdnica

Dzień przerwy i znowy jesteśmy zaangażowani wraz z KSz Mikama Świdnica w imprezę promującą szachy w naszym regionie. 10.06.2022 mieliśmy przyjemność współorganizować Eko-logiczny turniej szachowy, który jednocześnie był kwalifikacją do finału, który prawdopodobnie odbędzie się w Rzeszowie w październiku tego roku. Na wstępie dziękujemy Fundacji Odzyskaj Środowisko, Urzędowi Miejskiemu w Świdnicy oraz Biosystem za zaufanie do KSz Mikama i Mikama Academi w kwestii organizacji tego iwentu. W turnieju, który po raz pierwszy organizowaliśmy na świerzym powietrzu wzięło udział 38 zawodników i zawodniczek, rywalizowali oni na dystansie siedmiu rund tempem po 12 minut dla zawodnika na partię. W kategorii “senior” najlepszy okazał się Szymala Jacek z wynikiem 5,5pkt z 7 partii na drugim miejscu uplasował się Frąc Paweł 5pkt z 7 trzeci był Czerwiński Mateusz 4pkt z 7. W kategorii klas 7- i szkół ponadpodstawowych najlepszy wynik uzyskał Perek Oskar, który z wynikiem 6,5pkt z 7 wygrał całe zawody, drugi był Frąc Piotr 6pkt z 7 a trzecie miejsce zajęła Zapolska Roksana 5pkt z 7 partii. W kategorii klas 4-6 najlepszy wynik uzyskał Fryz Aleksander 4,5pkt z 7 drugie miejsce uzyskała Gałuszka Karolina 4pkt z 7 a trzecie miejsce zajął Łagoda Szymon 4pkt. W kategorii najmłodszej klas 1-3 o końcowym wyniku zadecydowała partia pomiędzy liderami tej grupy. W ostatniej rundzie spotkał się Gałuszka Michał z Miedzińskim Fryderykiem i wynik tej partii zdecydował o złotym medalu. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Gałuszka Michał 5pkt z 7 (5 miejsce w całym turnieju w wieku 8 lat) drygi był Miedziński Fyderyk 4pkt z 7 a trzecie miejsce uzyskał Baranowski Michał 3pkt. DZiękujemy wszystkim za sportową rywalizację i zapraszamy na kolejne imprezy szachowe organizowane przez Mikama Academy i KSz Mikama Świdnica.

Dolnośląski Finał "Edukacja przez Szachy w Szkole" 08.06.2022 Lubin

Początek czerwca okazuje się bardzo pracowity dla Mikama Academy. W ostatni weekend bardzo intensywnie byliśmy zaangażowani w Mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów w szachach klasycznych a już 08.06.2022 w Lubinie na zaproszenie sędziego głównego Pana Piotra Golucha mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności sędziowskie w kolejnej edycji Dolnośląskiego Finału “Edukacja przez Szachy w Szkole”. Na starcie w przepięknej hali widowiskowo-sportowej RCS w siedmiu grupach wystartowało 345 zawodników klas 1-3 szkół podstawowych a my w składzie Małgorzata Chiciak-Gałuszka oraz Kamil Gałuszka sędziowaliśmy najliczniejszą grupę chłopców klas 2. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 6 rund tempem po 15min dla zawodnika na partię. Miłym dla nas akcentem był występ naszego syna Michała Gałuszka, który po raz pierwszy wystartował w tej imprezie. Michałek dosyć pewnie wygrał swoją grupe kontrolując większą część turnieju i z pełną wiarą w sukces mógł pozwolić sobie na remis w ostatniej rundzie ostatecznie uzyskał 5,5pkt i wyższą wartościowością pomocniczą wygrał turniej w kategorii pierwszych klas.

Mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów w szachach klasycznych 4-5.06.2022 Świdnica

Po pracowitym ostatnim weekendzie maja w Warszawie na centralnym kursie sędziowskim, gdzie zdobyliśmy I klasy sędziowskie, przyszedł poważny realny egzamin czyli Indywidualne Mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów w szachach klasycznych 4-5.06.2022 w naszym rodzinnym Mieście Świdnicy. Na starcie stanęła rekordowa liczba zawodników w 12 kategoriach. Było to nielada wyzwanie organizacyjne dla Mikama Academy i KSz Mikama Świdnica. Zawody zorganizowane zostały na hali sportowej w  Świdnicy. Impreza w opinii wielu osób była przygotowana i przeprowadzona w sposób bardzo dobry co nas niezmiernie cieszy i mobilizuje do dalsze pracy. W imieniu Mikama Academy oraz Ksz Mikama Świdnica przede wszystkim chcielibyśmy podziękować wszystkim zawodnikom, którzy tak licznie przybyli na Mistrzostwa bez Was imprezy by nie było WIELKIE BRAWA. Podziękowania dla Pani Prezydent Beaty Moskal Słaniewskiej za objęcie patronatem Mistrzostw i Pana Szymona Chojnowskiego za reprezentowanie Pani Prezydent podczas ceremonii otwarcia. Dziękujemy również wszystki sponsorom i partnerom gdyż bez Waszego wsparcia było by bardzo trudno zorganizować imprezę na taką skalę (pobiliśmy rekord frekwencji zawodów tej rangi). Podziękowania dla osób bezpośrednio prowadzących zawody sędziego głównego Pana Artura Adamka oraz sędziów rundowych Sebastiana Kalisty, Wojciecha Kowalczuka, Małgorzaty Chiciak-Gałuszka i Kamila Gałuszki. Podziekowania dla Prezesa Dolnośląskiego Związku Szachowego za obecność na otwarciu mistrzostw i za kredyt zaufania do nas jako organizatora mamy nadzieję że nie zawiedliśmy i oferujemy się na przyszłość. Podziękowania dla całego zespołu osób zaangażowanych w cały projekt osoby dorosłe, młodsze i dzieci KSz Mikama WIELKIE BRAWA daliśmy radę i napewno możemy zorganizować z takim zaangażowaniem każdą imprezę. W zawodach wzięło udział 228 zawodników i wszyscy rywalizowali na dystansie 7 rund w najmłodsze grupie do lat 8 tempem godzina na partię a w pozostałych 30min + 30 sek. Rywalizacja prowadzona była w duchu fair play, za co gratulacje należą się samym zawodnikom. Poniżej przedstawiamy klasyfikację medalową w poszczególnych kategoriach.

Dziewczęta do lat 8: I m-ce Rządkowska Lila (KSz Polonia Wrocław) 7!!! z 7, II m-ce Przygodzka Emilia (KSz Polonia Wrocław) 6pkt z 7, III Lechowska Liliana (Wrocławski Klub Szachowy Hetman) 4,5pkt z 7

Chłopcy do lat 8: I m-ce Zajadlak Miłosz (MGLKS Parnas Oława) 6,5pkt z 7, Stogiera Aleksander (Polonia Wrocław) 6pkt z 7, III m-ce Gałuszka Michał (KSz Mikama Świdnica) 5pkt z 7.

Dziewczęta do lat 10:  I m-ce Owczarek Hanna (KSz Polonia Wrocław) 7!!! z 7, II m-ce Repetilo Daria (KSz Miedź Legnica) 5,5pkt z 7, III m-ce Pawulska Sara (Wrocławski Klub Szachowy Hetman)

Chłopcy do lat 10: I m-ce Halhoul Kamil (KSz Polonia Wrocław) 6,5pkt z 7, Sakharchuk Aliaksandr (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) 6pkt z 7, Kulczycki Oliwier (KSz Miedź Legnica) 5,5pkt z 7

Dziewczęta do lat D-12: I m-ce Klintsevich Aliaksandra (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) 7!!! z 7, II m-ce Górska Amelia (MGLKS PArnas Oława) 6pkt z 7, Sękiewicz Weronika (KSz Jelonka Jelenia Góra) 5pkt z 7

Chłopcy do lat 12: I m-ce Perucki Maciej (KSz Polonia Wrocław) 6pkt z 7, II m-ce Lechowski Witold (Wrocławski Klub Szachowy Hetman) 5,5pkt z 7, Komendecki Grzegorz (KSz Miedź Legnica) 5pkt z 7

Dziewczęta do lat 14: I m-ce Popczyńska Maja (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) 5pkt z 7, Rybka Tatiana (UKS Giecek Radków) 5pkt z 7, Trofimova Avelina (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) 4,5pkt z 7 

Chłopcy do lat 14: I m-ce Wilgosz Szczepan (MGLKS Parnas Oława) 6,5pkt z 7, Komendecki Antoni (KSz Miedź Legnica) 5,5pkt z 7, Biały Borys (WKSz Hetman Wałbrzych) 5pkt z 7

Dziewczęta do lat 16: I m-ce Romejko Jagoda (Jelonka Jelenia Góra) 4pkt z 7, II m-ce Woźnica Alicja (UKS Pogoń Oleśnica) 4pkt z 7, III m-ce Olszewska Wiktoria 3pkt z 7, (UKS SP3 w Bogatyni) 3pkt z 7.

Chłopcy do lat 16: I m-ce Bem Tymoteusz (KS AZS Wratislavia) 6pkt z 7, II m-ce Halhoul Adam (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) 5pkt z 7, Perek Oskar (KSz Gambit MDK Świdnica) 5pkt z 7.

Dziewczęta do lat 18: I m-ce Łochina Justyna 4pkt z 7, II m-ce Szachniewicz Weronika (KSz Miedź Legnica) 3pkt z 7, III m-ce Kowalczuk Paulina (KSz Miedź Legnica) 3pkt z 7.

Chłopcy do lat 18: I m-ce Madajczak Piotr (KSz Polonia Wrocław) 6pkt z 7, Topoła Rafał (KSz Polonia Wrocław) 5,5pkt z 7, III m-ce Bednarczyk Mateusz (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) 5pkt z 7

XXIII Dolnośląskie Igrzyska LZS

XXIII Dolnoslaskie Igrzyska LZS tym razem w roli zawodników.  21.05.2022 w Ścinawce odbyły się indywidualne finały dolnośląskie  Złotej Wieży. Naszym macieżystym klubem od początków jego istnienia jest KSz Mikama Świdnica i w dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność po raz kolejny reprezentować jego barwy, tym razem na dolnośląskim finale LZS. W turnieju seniorów drugie miejsce zajął Kamil Gałuszka (KSz Mikama Świdnica) z wynikiem 6 pkt z 7 partii ustępując jedynie, zdecydowanie najlepszemu zawodnikowi finału, mistrzowi międzynarodowemu Łukaszowi Budkiewiczowi (Biały Król Wisznia Mała) 6,5pkt. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Paweł Łaszewicz (UKS Gieciek Radków) 5 pkt. W finale kobiet pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Chiciak-Gałuszka (KSz Mikama Świdnica) 5,5 pkt. drugie Monika Owczarek (Biały Król Wisznia Mała) 5 pkt a trzecie Katarzyna Prędkiewicz (MGLKS Parnas Oława) 3 pkt. Warto wspomnieć o pozostałych zawodnikach KSz Mikama Świdnica startujących w zawodach i tak w turnieju seniorów po za drugim miejscem Kamila 16. w turnieju był Janusz Kilański, 17. Czesław Stec a 21. Jan Woźny. W kategorii junior starszy miejsce 10 zajął Radosław Zawada. W kategorii “młodziczki” 5. miejsce zajęła Karolina Gałuszka (zabrakło zwycięstwa w ostatniej rundzie do podium). W kategorii młodzików miesjce 13. zajął Michał Gałuszka, miejsce 17. Jakub Fyc, miejsce 21. Aleksander Fryc a 23. Szymon Szulikowski. Impreza została zorganizowana w sposób wzorowy dzięki Panu Kazimierzowi Szydełko, wieloletniemu działaczowi z klubu UKS Giecek Radków. Chcemy również podziękować Panu Leszkowi Noworólowi z LZS Świdnica za zorganizowanie wyjazdu na finały. 

IV „Mikama” blitz (FIDE) 20.05.2022

IV “Mikama” blitz (FIDE) stał się historią. Po raz kolejny przy współpracy z KSz Mikama udało nam się zorganizować turniej blitz zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Mimo pięknej pogody udało nam się zmobilizować do walki 19 zawodników, którzy rozegrali 9 rund tempem 3’+2″ na ruch. Najlepszym zawodnikiem w stawce okazał się tym razem Sławomir Masło (KSz Mikama Świdnica) wygrywając wszystkie pojedynki. Miejsce drugie lepszą wartościowością pomocniczą zajął Aleksander Wilk (Biały Król Wisznia Mała), trzeci był Borys Biały (WKSz Hetman Wałbrzych) po 7 punktów, Najlepszym juniorem a w zasadzie juniorką okazała się Anna-Maria Michalska (GLKS Goniec Żarów) uzyskując 6 punktów i wysokie miejsce w całym turnieju. Tradycyjnie została rozlosowana jedna nagroda pieniężna i tym razem szczęśliwcem okazał się ośmioletni Michałek Gałuszka (KSz Mikama Świdnica). Gratulujemy wszystkim zwycięzcą i dziękujemy wszystkim zawodnikom, że w tak piękne piątkowe popołudnie zdecydowali się jednak zasiąść przy szachownicy i spędzić przy niej trochę czasu. 

Turniej szachowy na III i II kat. szachową 7-8.05.2022

W dniach 7-8.05.2022 w siedzibie Klubu Szachowego Mikama Świdnica, został zorganizowany Turniej na III i II kategorię szachową, przez Mikama Academy. W zawodach wzięło udział 24 zawodników. Aż sześciu uczestnikom udało się podnieść kategorię: Zofia Duczkowska (Ksz Jelonka Jelenia Góra) zdobyła II kategorię, Dawid Majewski (Ksz Mikama Świdnica) III kategorię, Kacper Węglarz (Ksz Jelonka Jelenia Góra) III kategorię, Jan Jagieła (Ksz Mikama Świdnica) III kategorię, Jarosław Adamski (Ksz Mikama Świdnica) III kategorię oraz Paweł Kruk (Ksz Mikama Świdnica) III kategorię. Najlepszą kobietą okazała się Zofia Duczkowska (Ksz Jelonka Jelenia Góra). W całym turnieju po zaciętej walce do ostatnich ruchów walczyło czterech zawodników 1. miejsce wywalczył Piotr Werle z wynikiem 5,5 pkt z 7 partii, 2. miejsce zajął Tomasz Werle (Ksz Mikama Świdnica) 5pkt, natomiast 3. miejsce zajął Paweł Kruk (Ksz Mikama Świdnica) 5pkt. Wszystkim uczestnikom dziękujmy, że zechcieliście spędzić z nami te dwa dni, jednocześnie składamy ogromne gratulacje dla zwycięzców oraz tych, którym udało się zdobyć wyższe kategorie.

III Mikama blitz (FIDE) 22.04.2022

22 kwietnia już po raz trzeci mieliśmy przyjemność współorganizować Mikama blitz, turniej zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. W turnieju wzięło osiemnastu zawodników z naszego regionu. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Smukowski Bartosz (WKSz Hetman Wałbrzych) uzyskująć 8,5 punktu z 9 partii; miejsce drugie Perek Oskar ( KSz Gambit MDK Świdnica) 7,5 punktu; trzecie miejsce uzyskała Michalska Anna-Maria (GLKS Goniec Żarów) 7 punktów. Najlepszym nienagrodzonym juniorem został Jakubczyk Mikołaj (KSz Mikama Świdnica) uzyskując 5,5 punktu i najwyższy “przyrost” rankingu FIDE w turnieju. Tradycyjnie w Mikama blitz jest również nagroda losowana pośród wszystkich nienagrodzonych zawodników. Tym razem powędrowała ona do Kilańskiego Janusza (KSz Mikama Świdnica). Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zawodnikom za sportową rywalizację zapraszając jednocześnie na kolejne turnieje Mikama blitz.

Wielkanocny turniej szachowy Hostinne (Czechy)

W dniach 16-17.04.2022 w urokliwym miasteczku Hostinne w Czechach, odbyły się 2 turnieje szachowe. W pierwszym z nich wystartowali juniorzy Karolina oraz Michał Gałuszka. Po zaciętych bojach Karolinie udało się wywalczyć zwycięstwo w turnieju do lat 11. Michał zajął miejsce drugie.

Turniej rozegrany tempem 20 minut na zawodnika, na dystansie 7 partii. Zwycięzcy turnieju:

I miejsce – Karolina Gałuszka (KSz “Mikama” Świdnica), zdobywając 6,5 punktów z 7 partii!

II miejsce – Michał Gałuszka (KSz “Mikama” Świdnica), zdobywający 5,5 punktów z 7 partii,

III miejsce – Rehak Simon (Sachy Zastavka), zdobywający 5 punktów z 7 partii.

Gratulacje za udane zawodów dla naszych młodych zawodników!

Drugi dzień również obfitował w emocje. Tym razem w turnieju Blitz (17 partii po 5 minut na zawodnika), poza młodzieżą wystartował również Kamil Gałuszka. Zadaniem Karoliny i Michała było ogranie się na dystansie 5 minutowym, natomiast o miejsce na podium walczył Kamil – z powodzeniem, gdyż udało mu się wywalczyć 3 miejsce, z wynikiem 11,5pkt z 17 partii. Uzyskane miejsce tym bardziej cieszy, że udało się wygrać w bezpośrednich pojedynkach z IM Pavel Jirovsky, uzyskać remisy z IM Tomas Kraus i FM Jirasek Pavel oraz pokonać wielu zawodników z wyższymi rankingami od posiadanego. Na szczególną pochwałę zasługuje atmosfera panująca na imprezie – była imponująca!!! Brak stresu, uśmiechnięci i żartujący czescy zawodnicy z piwkiem w ręku ,obiad w przerwie 17 rundowego maratonu. Podziękowania za zaproszenie, ciepłe przyjęcie, organizację i atmosferę dla Tomáš Ulman i Milan Borůvka.

Mistrzostwa Sobótki w szachach 10.04.2022

10 kwietnia 2022 roku po raz pierwszy byliśmy współorganizatorami turnieju szachowego w Sobótce. Po niemal trzy letniej współpracy z Ślężańskim Ośrodkiem Kultury udało zorganizować się pierwsze Mistrzostwa Sobótki w szachach. Już na samym początku współpracy pojawił się pomysł organizacji imprezy szachowej na terenie miasta Sobótka. W okresie pandemii COVID zorganizowanie zawodów szachowych było niemożliwe bądź utrudnione. Dzięki zaangażowaniu, determinacji i poświęceniu Pana Tomasza Nycza pomysł się ziścił i udało się przeprowadzić zawody. Turniej był zamknięty dla zawodników biorących udział w warsztatach, ale już są plany rozszerzenia imprezy dla wszystkich chętnych w kolejnych edycjach.  W turnieju wzięło udział dwunastu zawodników i rozegrali po siedem partii tempem po minut dla zawodnika. Bezapelacyjnym triumfatorem został Dębowy Brunon wygrywając wszystkie z siedmiu pojedynków, miejsce drugie zajął Bogucki Karol przegrywając tylko ze zwycięzcom zawodów a trzeci był Gielec Gabriel. Nagrody zawodnikom wręczył dyrektor ŚOK Pan Michał Hajdukiewicz. Z naszej strony dziękujemy wszystkim zawodnikom, Panom Michałowi Hajdukiewicz i Tomaszowi Nycz za stworzenie miłej atmosfery i zdrowej sportowej rywalizacji. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na kolejne edycje.

Turniej szachowy na V i IV kategorię szachową 09.04.2022

9 kwietnia wraz z KSz Mikama Świdnica zorganizowaliśmy kolejny turniej z możliwością zdobycia czwartej i piątej kategorii szachowej. Turniej odbył się w siedzibie klubu szachowego, na ul.Armii Krajowej 7 w Świdnicy i zgromadził 28 zawodników ,z czego ponad połowa miała w planach powalczyć o podwyższenie kategorii. Turniej odbył się na dystansie sześciu rund tempem 30 minut dla zawodnika na całą partię. Bezapelacyjnie zwycięzcą turnieju został Kruk Paweł zdobywając 6 punktów i uzyskując czwartą kategorię szachową. Drugie miejsce 5 punktów Rejkowicz Paweł a trzecie z dorobkiem 4,5 punktów zajął Radyk Konrad, uzyskując jednocześnie wynik na IV kategorię. Ponadto w turnieju kategorie podwyższyli: Adamski Jarosław (IV kategoria szachowa), Swoboda Mirosław (IV kategoria szachowa), Piotrowski Ryszard (IV kategoria szachowa), Boratyński Aleksander (IV kategoria szachowa), Majewski Dawid (IV kategoria szachowa), Drzymulska Adrianna (IV kategoria szachowa kobieca), Komorowska Agnieszka (IV kategoria szachowa kobieca), Kawiński Miłosz (V kategoria szachowa) oraz Maracewicz Michalina (V kategoria szachowa kobieca). Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom, którym udało się podwyższyć kategorie szachowe. Zapraszamy na nasze kolejne imprezy.

Otwarte mistrzostwa powiatu dzierżoniowskiego w szachach 2022

26 marca 2022 roku w Świetlicy Dzierżoniowskiego Ośrodka Nauki w Dzierżoniowie przy ul. Krasickiego 25 odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa LZS Powiatu Dzierżoniowskiego w Szachach. Mieliśmy zaszczyt być jednym z organizatorów wraz z Dzierżoniowskim Ośrodkiem Nauki oraz Powiatowym Zrzeszeniem LZS w Dzierżoniowie. Współorganizatorami Mistrzostw byli również Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu oraz firma FESTA z Dzierżoniowa.

W zawodach wystartowało 38 uczestników.

Nagrody rozdano w 6 kategoriach:

Kategoria mężczyzn:

1.miejsce Sławomir Masło (Ksz.”Mikama”Świdnica)

2.miejsce Rafał Bech (Dzierżoniów)

3.miejsce Sławomir Woszczyński (Dzierżoniów)

Kategoria kobiet:

Zwyciężyła Martyna Paradowska z Dzierżoniowa

Kategoria junior 2007-2009:

1.miejsce Mikołaj Musiał (Dzierżoniów)

2.miejsce Oskar Marduła (UKS Giecek Radków)

Kategoria junior 2004-2006:

1.miejsce Dominik Pawelec

2.miejsce Paweł Handwierkier (Dzierżoniów)

3.miejsce Mikołaj Oprysk (Dzierżoniów)

Kategoria junior 2010 i młodszy:

1.miejsce Michał Gałuszka (Ksz.”Mikama”Świdnica)

2.miejsce Szymon Szulikowski (Ksz.”Mikama”Świdnica)

3.miejsce Borys Rudzki (Ksz.”Mikama”Świdnica/Dzierżoniów)

Kategoria juniorka 2010 i młodsza:

1.miejsce Karolina Gałuszka(Ksz.”Mikama”Świdnica)

2.miejsce Wiktoria Oszczęda (Ksz.”Mikama”Świdnica/Dzierżoniów)

3.miejsce Alina Kwiecień Dzierżoniów.

Dziękujemy wszystkim organizatorom za wzorową współpracę i zaangażowanie w zorganizowanie Mistrzostw. Jednocześnie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom i zawodniczkom (dla niektórych był to pierwszy turniej w życiu). Dziękujemy również za sportową postawę i cudowną atmosferę , którą stworzyliście w trakcie trwania rozgrywek.

Otwarte mistrzostwa powiatu świdnickiego w szachach 2022

12 marca 2022 w świetlicy wiejskiej w Burkatowie mieliśmy przyjemność wraz z powiatowym zrzeszeniem LZS w Świdnicy. KSz Mikama Świdnica, GOKSiR Świdnica i sołectwem Burkatów organizować prawdopodobnie rekordowe pod względem ilości uczestników Mistrzostwa LZS powiatu świdnickiego w szachach na rok 2022. Zawody zostały podzielone na dwie grupy. W grupie głównej dla zawodników rocznika 2009 i starsi wystartowało 36 zawodników. Grupa młodsza czyli rocznik 2010 i młodsi była dużo liczniejsza i wystartowało w niej aż 68 młodych zawodników. Turnieje odbyły się na dystansie 7 rund tempem po 15 minut dla zawodnika. W grupie młodszej po zaciętej walce trzech zawodników i jedna zawodniczka uzyskali po 6 punktów z 7 partii i dopiero punktacja pomocnicza posłużyła do ustalenia końcowej kolejności. Pierwsze miejsce zajął Bednarski JAn (GLKS Goniec Żarów) drugi był Kiszkiel Oskar (GLKS Goniec Żarów) miejsce trzecie najmłodszy na podium bo 7 letni Gałuszka Michał (KSz Mikama Świdnica). W kategorii dziewcząt zwyciężyła Przychocka Aleksandra (KSz Gambit MDK Świdnica) 6 punktów z 7 partii drugie miejsce zajęła Gałuszka Karolina (KSz Mikama Świdnica) 5,5 punktu a trzecia była Gołębczyk Gabriella (GLKS Goniec Żarów) z wynikiem 5 punktów. W grupie starszej bezapelacyjnie zwyciężył Kowalczuk Wojciech (KSz Gambit MDK Świdnica) remisując tylko jedną partię uzyskując ostatecznie 6,5 punktu. Miejsce drugie Stec Czesław (KSz Mikama Świdnica) 6 punktów a trzecie miejsce Cygan Mirosław (GLKS Goniec Żarów) 4,5 punktu. W kategorii kobiet zwyciężyła Wilczyńska Julia z wynikiem 3 punkty z 7 partii drugie miejsce zajęła Omańska Ewelina (Świdnica) uzyskując 2,5 punktu. Klasyfikację chłopców rocznik 2007-2009 wygrał Perek Oskar (KSz Gambit MDK Świdnica) 5 punktów, drugie miejsce Jakubczyk Mikołaj (KSz Mikama Świdnica) 4 punkty a trzecie Jacek Samuel z wynikiem 3,5 punktu. KAdegorię dziewcząt rocznik 2007-2009 wygrała Zapolska Roksana (KSz Gambit MDK Świdnica) 5,5 punktu zajmują jednocześnie trzecie miejsce w całym turnieju, drugie miejsce zdobyła Michalska Anna-Maria (GLKS Goniec Żarów) 4,5 punktu  a trzecie Komaniecka Weronika (GLKS Goniec Żarów) 3,5 punktu. Kategorię chłopców rocznik 2004-2006 wygrał Dołcharz Jakub (GLKS Goniec Żarów) z wynikiem 5 punktów drugi był Komaniecki Jakub (GLKS Goniec Żarów) usyzkując 2,5 punktu. Dziękujemy wszystkim wpółtworzącym zawody a zawodnikom, którzy awansowali do dolnośląskiego finału życzymy powodzenia!

Turniej szachowy na III i II kat. szachową 12-13.02.2022

W siedzibie Mikama Academy i KSz Mikama Świdnica 12 i 13 lutego odbył się turniej szachowy, w którym zawodnicy mogli podnieść swoje kategorie szachowe do trzeciej i drugiej. Zawody odbyły się na dystansie siedmiu rund z tempem gry 60 minut dla zawodnika. Miło nam poinformować iż zwycięzcą został Przybylski Rafał (KSz Mikama Świdnica), który na dystansie siedmiu rund zremisował tylko dwie partie a wygrał pięć pozostałych.  Miejsce drugie z wynikiem 5,5 punktu zajął Kresso Paweł (KSz Mikama Świdnica), trzeci był Zawada Radosław (KSz Mikama Świdnica) również 5,5 punktów. Najlepszą kobietą z wynikiem 5 punktów została Orłowska Aleksandra (Wrocławski Klub Szachowy Hetman) a najmłodszym uczestnikiem zawodów został Orłowski Aleksandra (Wrocławski Klub Szachowy Hetman). W turnieju swoje kategorie podnieśli zwycięzca turnieju Przybylski Rafał na II kat. Orłowska Aleksandra na II kat kobiecą a Drzymulski Piotr, Niciński Antoni, Kozielski Jakub, Werle Piotr i Piórek Piotr uzyskali III kat. szachowe. Gratulujemy zwycięzcą i wszystkim, którym udało się podnieść kategorie szachowe.